Mechanizace

Cesta k preciznímu zemědělství.

Tažné prostředky

Tažné prostředky

Na hlavní polní práce používáme především kolové traktory značky John Deere. Traktory jsou agregovány s polním nářadím a další technikou. Traktory s výkonem okolo 200 Ps jsou využívány i v dopravě, kde jsou agregovány s tandemovými návěsy Pronar a Bednar. K preciznímu zemědělství přispívají satelitní navigace, kterými je většina traktorů vybavena. Pro lehčí a speciální práce ve chmelnicích a sadech používáme traktory nižší tonáže.

ZD Senice tažné prostředky

Polní nářadí

Polní nářadí

Podmítku provádíme diskovými a radličkovými podmítači o pracovním záběru 5,3 – 7,6 m. Hloubkové zpracování půdy realizujeme kypřiči Horsch nebo Kockerling o pracovním záběru 4 m. Pro zpracování půdy až do hloubky 45 cm používáme dlátové kypřiče o pracovním záběru až 3 m. Pro klasickou orbu využíváme sedmiradličné obracecí pluhy s nastavenou pracovní šířkou jednoho orebního tělesa 40 – 45 cm. Na přípravu půdy před setím používáme kultivátory a kompaktory o pracovním záběru 6 – 12 m značek Kockerling, Bednar a Ostroj. Náš strojový park zahrnuje i přesné secí stroje Horsch o pracovním záběru 9 m, Lemken o záběru 12 m, Vaderstadt a Unicorn o záběru 8,1 m. Na plečkování cukrové řepy používáme dvě 18 řádkové samonaváděcí plečky. Na odvoz hmoty jsou mimo běžné traktory využívány tahače Tatra Phoenix agregovány s návěsy Krampe s posuvnou podlahou. Vyprazdňování materiálu je pomocí rolovacího pásu s výtlačným čelem.

ZD Senice polní nářadí

Aplikační technika

Aplikační technika

Na rozmetání hnoje, slámy, zeminy používáme rozmetadla Bergmann. Na ošetření polních plodin využíváme čtyř tažených postřikovačů s pracovním záběrem 18 m a dva samojízdné postřikovače Hardi o záběru 36 m. Další aplikační technikou jsou rosiče používané ve chmelnicích, a to traktorový návěsný rosič Wanner s objemem nádrže 2000 l.

ZD Senice aplikační technika

Sklizňová technika

Sklizňová technika

Sklizeň řepy je prováděna v nonstop režimu třínápravovým sklízečem cukrové řepy Holmer. Mezi sklizňovou techniku patří samojízdná řezačka John Deere 9600i, která je vybavena adaptérem pro sklizeň zavadlé píce o pracovním záběru 2,55 m a celoplošným adaptérem pro sklizeň silážní kukuřice o pracovním záběru 7,5 m. Řezačka je vybavena laboratoří Harvestlab. Ta pomocí infračerveného záření poskytuje informace o kvalitě sklízené hmoty (sušina, výnos, protein, vláknina, škrob). Na sklizeň obilnin používáme sedm sklízecích mlátiček značky John Deere.

ZD Senice sklizňová technika